ריטלין-להפריד בין מיתוסים ועובדות

הרבה דעות נשמעות היום מסביב לנושא הטיפול התרופתי.
לפני החלטה על מתן טיפול, כדאי לדעת מהן התרופות המטפלות בהפרעת קשב,
מה השפעתן על הילד, מה היתרונות ומה החסרונות.


במאמר קודם עסקנו בשאלה, מהי הפרעת קשב וכיצד נותנים לה מענה חינוכי וטיפולי- בבית ובמסגרות השונות בהן הילד נמצא. 
כזכור, הפרעת הקשב היא מאפיין נוירולוגי התפתחותי של האדם, המתבטא במספר סימפטומים- תנועתיות רבה (היפראקטיביות), נטייה להיות מוסח מגירויים וקושי למקד את הקשב לאורך זמן במשימות מונוטוניות, כלומר "משעממות". הרופא, נוירולוג או פסיכיאטר, הוא שמאבחן באופן סופי את הפרעת הקשב, ולעיתים קרובות מציע טיפול תרופתי. הטיפול התרופתי הנפוץ ביותר בהפרעת הקשב הוא הריטלין, על סוגיו השונים. 
 
 
מהו הריטלין ומהו טווח השפעתו? 
הריטלין הוא תרופה, אשר משפיעה על אותם חלקים במוח, המקשים על האדם בעל הפרעת הקשב להיות ממוקד ומרוכז. החומר הנמצא בתוך כדור הריטלין מתפרק בגופו של האדם ותורם להעלאת הריכוז ולירידה באי שקט ובנטייה למוסחות. קיימים סוגי ריטלין שמשך ההשפעה שלהם הינו 4 שעות, 8 שעות או 12 שעות. משך ההשפעה תלוי במהירות בה החומר מתפרק בתוך הגוף. בכל מקרה, בסיומה של ההשפעה הריטלין מתפרק ויוצא מהגוף דרך הנוזלים הטבעיים המתנדפים או מופרשים ממנו. כך, שגם אם היום הילד לקח ריטלין לביה"ס והושפע ממנו, הרי שביום השבת הקרוב הוא יכול לא לקחת את הכדור וזאת ללא כל השפעה או שינוי פיזיולוגי. בהמשך, בתחילת השבוע הבא ייקח שוב את הריטלין.
 
 
האם קיימים מצבים בהם הריטלין אינו משפיע?
בוודאי שקיימים מצבים כאלו. אנשים נבדלים זה מזה במבנה הכימי שלהם. כך, שיש אנשים אשר השפעתו של הריטלין ניכרת עליהם ביותר לעומת אנשים אשר עליהם הריטלין כמעט ואינו משפיע. אצל ילדים אפשר לראות ילד שעד עכשיו לא הצליח להעתיק יותר משתי שורות מהלוח, ולפתע הוא מעתיק עמוד שלם. לעומת זאת, יש ילדים שאינם מושפעים מהתרופה והיא אינה עוזרת להם. עבור ילדים אלו התרופה פשוט אינה מתאימה. אפשר לבדוק את ההשפעה של תרופה זו על הילד  הזאת דרך נטילה חד פעמית של התרופה. מדוע גם נטילה חד פעמית לעיתים מספיקה? בגלל הכניסה וההשפעה המהירה של הריטלין על הגוף. ומנגד, ההתפרקות המהירה והיציאה ממנו. לאחר שנגמרה ההשפעה הריטלין אינו נשאר בגופנו, כך שכל פעם שניקח את התרופה היא נפרדת מהפעמים האחרות ואינה מושפעת מהן. 
 
 
איך להתייחס אל הריטלין?
הריטלין הוא מכשיר נקודתי. מכיוון שניתן להשתמש בכדור הריטלין בזמנים המתאימים וההכרחיים להעלאת הריכוז והפחתת האי- שקט, הרי שנוכל  לראות בו מכשיר. כאשר הוא משרת את הילד (ולעיתים גם את המבוגר, מכיוון שהכדור אינו מוגבל לגיל הילדות), אפשר להשתמש בו. במקרים בהם אין בו שימוש, הרי שאין בו צורך. בכל מקרה, השפעתו של הכדור מוגבלת בזמן, בד"כ לשעות ביה"ס ואולי הכנת השיעורים. הוא אינו פותר אותנו, ההורים מלתת מענה חינוכי וטיפולי נוסף לילד עם הפרעת הקשב. ניתן להשתמש בדימוי של מסע ארוך בן עשרות קילומטרים. עבור הילד עם קשיי הקשב שעות ביה"ס והמטלות שבו דומות למסע ארוך ומייגע. אפשר לעבור אותו יחפים- ללא תמיכה, ואפשר לנעול נעליים טובות שיקלו את ההליכה. הריטלין יכול להוות מאין נעליים שכאלה. 
מה הם היתרונות של הריטלין עבור הילד? 
חשוב לשים לב, שההשפעה הרגשית של נטילת הריטלין הינה לעיתים קרובות בתחושת היכולת שיש כעת לילד בביה"ס. אדם שחש כי הוא מסוגל להתמודד עם המשימה שניתנה לו מרגיש עצמו בעל מסוגלות ונוטה יותר להיות שבע רצון. גם הפידבק שהוא מקבל מהסביבה- חברים, מורים הוא לעיתים קרובות חיובי יותר. ברגע שהילד מתחיל מנקודת פתיחה חזקה ושווה לאחרים, הוא יכול לקבל טוב יותר את הטיפול ההתנהגותי המשלים.
 
 
מה הם החסרונות ומה זה תופעות לוואי? 
לצערנו, לכל התרופות יש לעיתים תופעות לוואי וגם לריטלין. חשוב שההורים ינסו את הריטלין בבית פעם או פעמיים, בחופשות ושבתות, וישימו לב לקיומן של תופעות לוואי במהלך נטילת התרופה ובעיקר בסיומה. 
תופעות הלוואי הנפוצות במהלך נטילת התרופה: חוסר תיאבון, כאבי בטן, שינוי במצב הרוח, טיקים.
תופעות הלוואי הנפוצות בסיום השפעת התרופה: תופעה המכונה "ריבאונד"- אי השקט שנרגע במהלך השעות בהן התרופה השפיעה חוזר לפתע באופן עוצמתי ביותר ובלתי נשלט. לעיתים מדובר בחוסר שקט מוטורי, בתוקפנות, או בדיבור יתר. 
במקרים אלו יש לחזור אל הרופא, שישקול שינוי במינון התרופה או החלפתה בסוג אחר של ריטלין. כשאנחנו מדברים במאמר זה על ריטלין, אנחנו מתייחסים לקבוצת תרופות לטיפול בהפרעות קשב. יש בקבוצה זו תרופות שונות ולכל סוג היתרונות שלו. חלק מהן ממומן בסל התרופות וחלק לא. בהתייעצות עם הרופא תוכלו להתאים את התרופה המתאימה ביותר עבור ילדכם.
 
 
לסיכום
הריטלין הוא מכשיר בעל יתרונות וחסרונות. אנחנו, ההורים יכולים וצריכים לבחון את החשיבות והתרומה של המכשיר הזה לילדינו. התבוננות מפוקחת תעזור להחליט האם להשתמש בתרופה, מתי ובאילו מינונים.