טיפולים לילדים ונוער

בתהליך התפתחותם, עוברים ילדים חוויות  אשר מביאות אותם למצבים של סבל, תסכול וחוסר התאמה. ילדים כאלו אינם מצליחים להתמודד עם המצב ולכן אינם פנויים למשימות ההתפתחותיות המתאימות לגילם. 
במרכז נמצאים מטפלים, מומחים בתחומם, אשר יעזרו לילד בהתמודדות עם הקושי. לכל ילד יתאים טיפול שונה ואנו במרכז דואגים למצוא את ההתאמה בין הילד, הטיפול והמטפל המתאים. 


הטיפולים לילדים המוצעים במרכז  (לחיצה על שם הטיפול מביאה לפירוט) :

  • טיפול פסיכולוגי – טיפול פרטני אצל פסיכולוג קליני של הילד.
  • טיפול בעזרת בע"ח  – הקשר עם בע"ח מהווה במה להתמודדות עם קשיים תחושתיים, עם תכנים מהעולם הפנימי ועם קשרים בין אישיים.
  • טיפול באומנות – האומנות ככלי בלתי מילולי המחבר את הילד לחיי הנפש ועוזר לו בעיבוד תכנים רגשיים.
  • טיפול בביבליותרפיה טיפול רגשי מתחום הטיפולים בהבעה ויצירה העושה שימוש בספרות למטרות טיפוליות.
  • ריפוי בעיסוק – טיפול פארא-רפואי דרכו ניתן לעזור להתפתחותו של הילד בתפקודים היומיומיים.

 


 

טיפול פסיכולוגי

בטיפול פסיכולוגי בילדים, הפסיכולוגי משתמש במגוון של כלים טיפוליים כגון משחק (play therapy), פיענוח ציורים, יצירה ובנייה. ילדים, לעיתים קרובות, אינם יכולים לבטא את קשייהם באופן מילולי וישיר. האמצעים השונים עוזרים לפסיכולוג להבין את עולמו הפנימי של הילד בדרך סימלית. למשל, כאשר הילד מסרב להפסיד במשחק קלפים, יפענח זאת הפסיכולוג כקושי בהתמודדות עם מצבים של חוסר הצלחה גם בסיטואציות יומיומיות. בהקבלה לעולם המבוגרים, המטופל הבוגר יספר לפסיכולוג על קושי להתמודד עם מצבי כישלון במעגלי החיים השונים (למשל בעבודה).

 

טיפול בעזרת בע"ח

שיטת טיפול זו מאפשרת לילדים הוצאת אנרגיה  בצורה מבוקרת וקבלה של משוב חיובי על פעולותיהם. אפשר לרוץ עם כלב, לנקות את כלוב הארנבות, להאכיל את כל החיות שבפינת החי ועוד ועוד. ועל כל אלו לזכות למשוב חיובי ולהרגיש בעלי מסוגלות.  

בשיטה זו משיגים לא רק העצמה וחיזוק, אלא גם התמודדות עם קשיים כמו שליטה באימפולסיביות וויסות התגובות. בע"ח מחייבים את הילד להתמודד עם שליטה, מפני שהתנהגותם היא התנהגות מותנית, מותנית באופן שבו ננהג. אם הילד ישלוט בהתנהגותו הרי שהחיה תתקרב אליו ואם לא, היא תברח ותתרחק. מצב עניינים זה מהווה מוטיבציה גבוהה לילד להגיע לשליטה ולמתן את התנהגותו. איכותן של החיות בכך שהן אינן שיפוטיות. אם היום התנהגתי לא נכון ורצתי אחרי החיה, הרי שמחר כשאשנה את התנהגותי החיה תתקרב אלי ולא תזכור לי את מעללי מאתמול. חיות לא מגיבות גם לסטטוס החברתי של האדם, לצבעו, או למינו ובכך כוחן. הילד גם יכול לתרגל קשרים עם אחר משמעותי באופן שהינו מורכב פחות מקשרים אנושיים. המטפל במצב זה מתווך את הקשר עם החיה, מפרש ועוזר למצוא דרכי התייחסות והתמודדות מתאימות יותר, כך שהחיה ואחריה גם אנשים ייהנו מחברת המטופל.

 

7 קראו עוד על טיפול באמצעות בע"ח ולמי הוא מתאים

 

טיפול באומנות

טיפול באומנות הינו שיטה בפסיכותרפיה המבוססת על טכניקות אומנותיות כגון ציור ופיסול. בתהליך היצירה האומנותית עולים תכנים רגשיים שקשה לעיתים לבטא בצורה מילולית ישירה. לכן שיטת טיפול זו מתאימה מאוד לילדים, מכיון שילדים מבטאים את עצמם בדרכים לא מילוליות.

תהליך הריפוי מתבצע בשתי רמות - 

עצם היצירה האומנותית מביאה לתהליך טיפולי ע"י הוצאת התכנים הפנימיים של האדם החוצה. לשם כך יש חשיבות לבחירת חומרי היצירה ושיטת העבודה.

לאחר שיש יצירה, היא מהווה שיקוף של החוויה הפנימית ואז ניתן להעבירה לרמה המילולית - להסתכל על היצירה, לנתח אותה ולעבד אותה רגשית.

היצירה מאפשרת לילדים דרך ביטוי והשימוש בחומרים שונים מהווה אפשרות לפתיחת תחומי חוויה, תחושה ורגש חדשים.

 

טיפול בביבליותרפיה

ביבליותרפיה היא טיפול רגשי מתחום הטיפולים בהבעה ויצירה העושה שימוש בספרות למטרות טיפוליות. בעבודה ביבליותרפויטית עם ילדים ניתן לכתוב מכתב לדמות בסיפור, לדבר בקולה במשחק תפקידים ועוד.

ביבליותרפיה יכולה לסייע לילדים בהתמודדות עם קשיים ובעיות באמצעות חשיפה לדמויות ספרותיות המתמודדות עם בעיות הדומות לשלהם.

ביבליותרפיה מאפשרת לילדים :

  • עיבוד תכנים המעסיקים אותם באמצעות הזדהות עם דמות בסיפור – באופן בטוח ושאינו מאיים.
  • יצירת מודעות לתכנים עמם הם מתמודדים.
  • פיתוח הבנת רגשותיהם ואת היכולת לקרוא להם בשם ולדבר עליהם.
  • קבלת תוקף לרגשותיהם ותחושת לגיטימציה ושייכות, בידיעה שילדים נוספים מתמודדים עם קשיים דומים לשלהם.
  • הרחבת טווח ומגוון דרכי התמודדות עם קשיים.